Skončil 102. ročník Staré dámy, za 340 dní startuje ten 103. Pojďte si s námi zavzpomínat na rozhodující momenty tohoto ročníku, který rozhodně stálo za to sledovat.
1. Rohan Dennis přejel v prologu všechny. Tour odstartovala 13,8 km prologem a Australan Rohan Dennis z BMC překvapil všechny fantastickým výkonem. Navíc stanovil nový rychlostní rekord na Tour de France, když jel průměrnou rychlostí 55,4 km/h. Na to nestačil ani hlavní favorit a Tony Martin z Etixxu či další skvělí časovkáři Fabien Cancellara nebo Tom Dumoulin. Smůla potkala českého favorita Jana Bártu, který kvůli technickým potížím a pádu skončil hluboko v poli poražených.
2. Jedna z rozhodujících etap Tour. Právě v "mořské" etapě z Utrechtu do Zéelandu ztratil Nairo Quintana na Chrise Frooma přes minutu, která mu pak chyběla na Alpe d´Huez v celkovém pořadí. Etapu měl výborně rozehranou Etixx - Quick Step, ale Renshaw vypustil Cavendishe příliš brzy a toho ještě přespurtovali Greipel, Sagan a Cancellara, který díky tomu získal žlutý dres na úkor Tonyho Martina.
3. Největší pád Tour. Ve velké rychlosti lehl peloton. Závoďáci a kola létali vzduchem a řada jezdců to odnesla hodně nepříjemně. Tour de France skončila ve třetím dnu pro Williama Bonneta, Simona Gerranse, Dmitryho Kozontchuka a i Toma Dumoulina. Závěr na Mur de Huy patřil Joaquímovi Rodriguezovi z Kaťuši, který vyhrál před Chrisem Froomem, který se oblékl do žlutého dresu.
4. Dvakrát utekl Tonymu Martinovi o vteřinky žlutý dres. V úvodním prologu a ve druhé etapě. Potřetí už si jej utéct nenechal, vyhrál etapu přes kostky atakem v závěru. Mezi hlavními favority kostky paseku neudělaly, ztratil jen Francouz Pinot.
5. André Greipel z Lotto - Soudal prokazoval v úvodních dnech "Staré dámy" perfektní formu sprint vyhrál před Saganem, Cavendishem a Kristoffem, ve žlutém dresu pojede i po dnešní etapě jeho krajan Tony Martin z Etixxu.
6. Po čtrnácti letech se česká republika dočkala vítězství na slavné Tour de France. V šesté etapě do Le Havre se o něj postaral závodník Etixx Quick Step Zdeněk Štybar. Druhý dojel Slovák Peter Sagan. Třetí dojel domácí Bryan Coquard. Pro Etixx měla etapa i hořkou příchuť ve stoupání spadl Tony Martin a se zlomenout klíční kostí opustil Tour.
7. Bez komplikací projeli závoďáci k cíli sedmé etapy ve Fougéres, kde se v očekávaném hromadném spurtu radoval Mark Cavendish, který tentokrát vyzrál na Greipela i Sagana.
8. Osmé zastavení Staré dámy končilo ostrým stoupáním na Mur de Bretagne. To nejlépe sedělo domácímu Alexisi Vuillermozovi z AG2R. Druhý byl Dan Martin z Cannondale-Garmin a třetí Alejandro Valverde z Movistaru. Mezi hlavními favority nakonec nedotáhl menší ztrátu Nibali a ztratil na další lídry 10 sekund.
9. Týmová časkovka měřila 28 kilometrů, měla zvlněný profil se stoupáním v závěru. Nejlépe si s nástrahami časovky poradil tým BMC, který o 0,62 vteřiny porazit Team Sky. Třetí skončil Movistar. Další vteřiny naskočily Contadorovi a Nibalimu.
10. Po volném dni zamířila Tour de France do Pyrenejí. První ryze horskou etapu s dojezdem na dlouhý kopec vyhrál Team Sky. Chris Froome jasně zvítězil před týmovým kolegou Portem a Nairem Quintanou z Movistaru. Van Garderen chytil 2:28, Contador 2:50, ztráta Nibaliho byla 4:25.
11. Po jasném vítězství Chrise Frooma v 10. etapě se čekalo, jak odpoví další lídři v horské etapě, která kromě přes Tourmalet vedla na dalších pět kopců. Nejlépe vyšla etapa polskému cyklistovi Rafalu Majkovi, který dotáhl úspěšně únik. Druhý byl Daniel Martin a třetí Emanuel Buchman. Nibali opět na hlavní favority ztratil přes 50 sekund.
12. Čtyři těžké vrchařské prémie a konec na stoupání HC kategorie. To byla další prověrka pro profíky, kterou na Tour nejlépe zvládl Joaquim Rodríguez. Na čele pelotonu kontrolovali závod nebeští jezdci, kteří pracovali pro Chrise Frooma ve žlutém dresu. Tomu se snažili nastupovat všichni protivníci z fantastické čtyřky – Contador, Nibali i Quintana. Ale nikdo na vytrvalé tempo vláčku týmu Sky nevyzrál a britská stáj si pohlídala komfortní vedení a pod tlakem se nezlomila.
13. “Monsieur Druhé Místo“, i tak nazývali po dalším těsném finiši fanoušci cyklistiky Petera Sagana. Ve 13. etapě jej v závěru předčil Greg Van Avermaet z BMC. Závoďáci jedoucí na celkové pořadí v čele s Chrisem Froomem si pohlídali stávající pozice.
14. V etapě z Rodez do Mende číhala na závoďáky velmi náročná závěrečná část etapy a hlavně její závěr. V něm Francouze Pinota s Bardetem převezl Brit Cummings a dojel si pro etapový vavřín, vůbec první pro africký tým MTN-Qhubeka. Mezi favority opět nastoupil Quintana, kterého se držel už jen Froome. Contador, Valverde, Nibali i Van Garderen něco ztratili. Kolumbijec bojoval o druhé místo v celkovém pořadí a povedlo se mu Van Garderena předskočit.
15. Předposlední etapa pro sprintery, protože kopce v ní nebyly tak náročné, a tak byla varianta buď úniku nebo závěrečného spurtu. V něm prokázal letošní dominanci na Tour Němec André Greipel, který zvítězil před Degenkolbem, Kristoffem a Saganem.
16. Poslední etapu před druhým volným dnem vyhrál Španěl Plaza Molina z Lampre, druhý již popáté letos a pošestnácté celkově na Tour de France Peter Sagan. V závěru etapy útočil i Nibali, najel ale jen pár vteřin.
17. Proslavil se německý cyklista z Giant-Alpecin Simon Geschke, který zvítězil před Talanskym a Uránem. V celkovém pořadí ztratil Contador a odstoupil Američan Tejay van Garderen.
18. Konečně se zase dočkali domácí fanoušci. Romain Bardet z AG2R dotáhl do konce únik i díky skvělému sjedzu a vyhrál v Saint Jeanne de Maurienne před krajanem Rollandem a Kolumbijcem Anaconou. Ke změnám mezi hlavními favority nedošlo, byť ještě nepatrně ztratil Baukke Mollema z Trek Factory Racing.
19. Až v 19. etapě Le Tour de France ukázal Chris Froome z Team Sky slabší místo. Nestačil na atak Vincenza Nibaliho a následně i Naira Quintany, ale pořád držel dostatečný náskok před posledními dvěma etapami. Dlouho se bude spekulovat, jestli Nibali při svém ataku věděl o malém technickém problému Frooma.
20. Předposlední etapa byla zároveň poslední šancí borců na celkové pořadí něco udělat s celkovým výsledkem. Fantastický závěr na Alpe d´Huez vyhrál Francouz Pinot. Quintana najel na Frooma minutu a půl, ale v celkovém pořadí si Brit žlutý dres udržel. Skupina Contadora, Nibaliho, Gesinka, Bardeta, Mollemy dojela se ztrátou 3:30. Bylo rozhodnuto.
21. Poslední etapa na Tour de France v Paříži už se jede bez ataků na celkové pořadí, Chris Froome si mohl přiťuknout se šampaňským. Sprinteři ještě v etapě bojují o slávu na Champs Élysées. Letos si ji vyjel borec s nejrychlejším závěrem na letošním Tour André Greipel z Lotto Soudal.
HR