Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Jaký bude profil letošní Tour de France?

Letošní stará dáma přinese opět zajímavé bitvy. Čeká nás docela dost časovkářských kilometrů (57,8), v jedné etapě dva výjezdy na Mont Ventoux, dojezd na Tignes, bretaňské klasiky v úvodu či klasické Pyreneje s Tourmaletem či Luz Ardiden. Vše zakončí 21. etapa 18. července v Paříži na Champs-Élysés.

18.06.2021 / 6:09

Mapa_TdF

 

Letošní 108. roční TdF startuje kvůli olympiádě v Tokiu už 26. června a končí 18. července. Vše odstartuje v bretaňském Brestu, několik prémií 3. a 4. kategorie a dojezd na cílový Cote de la Fosse - 3 km (5,7 %). Druhý den pak na borce čeká dvakrát legendární Mur de Bretagne (2 km a 6,9 %) (obrázek profilu etapy). Třetí den opět zvlněný terén v etapě do Pontivy, která měří 182 km.

 

TdF_etapa_2

Čtvrtý den dostanou šanci sprinteři v etapě z Redonu do Fougéres (152 km), aby následovala první časovka na 27 zvlněných kilometrech z Changé do Laval. Pak přijde etapa do Chateauraux a další šanci rychlých borců v závěru. Následuje nejdelší etapa za posledních 21 let 249,1 km z Vierzon do Le Creusot a na ní pět kategorizovaných stoupání především ve druhé polovině etapy.

 

TdF_etapa_8

V osmé etapě (obrázek profilu etapy) čekají na borce tři "jedničky", poslední Col de la Colombiére (1 618 m) a ještě sjezd do cíle 15 km. O den později následuje dojezd na Tignes (2 017 m), kde se předloni kvůli průtrži mračen nedojelo a Bernal tam získal své celkové vítězství. Následuje volný den.

 

TdF2020

 

 

Peloton se z Alp začne pomalu sunout směrem k Pyrenejím. Zvlněná etapa z olympijského Albertville do Valence by měla sedět únikářům, další den pak přijde dvojnásobný výjezd na Mont Ventoux (1 910 m), z těžší strany 22 km před cílem a sjezd do cílového Malaucéne.

Mont Ventoux - 11. etapa Tour na něj pojede dvakrát

 

12. etapa je víceméně transportní do Nimes, měří 161 km a vyhlíží Pyreneje. O den později je cíl po 220 km v historickém městečku Carcassonne, teoreticky mají šanci sprinteři, ale náročnost této etapy vždy přináší nějakou zápletku a hromadný spurtem téměř nikdy nekončí. O den později už bude určitě trasa pro klasikáře, je v plánu pět kategorizovaných stoupání, poslední 17 km před cílem.

 

TdF_etapa_15

 

A jsou tu Pyreneje. 15, etapa (obrázek profilu etapy) má v plánu tři kategorizovaná stoupání 1. kategorie, to druhé na Port d´Envailira (2 408 m) je cenou Henriho Desgrange, nejvyšší bod Tour. Pak je ještě Col de Beixails (1 796 m) a 15 km sjezd do cíle. Následuje volný den před velkým finále.

 

Nairo Quintana na Col du Portet v roce 2018 

 

16. etapa z El Pas de la Case do Saint Gaudens měří 169 km, která má dvě dvojky, jednu jedničku a čtverku 33 km před cílem. Po volném dni možná šance na únik, ale také možná na to, osekat někoho z nepozorných v TOP 10. A přichází královská pyrenejská etapa přes Col de Pyeresourde (1 596 m), Col de la Val Louron Azet (1 580 m), a dojezd na cílový Col du Portes (2 215 m).

 

Tourmalet

 

Další den je na pořadu Tourmalet (2 115 m), a dojezd na Luz Ardiden (1 715 m), kratší etapa na necelých 130 km. V 19. etapě mají šanci sprinteři po 207 km v cílovém Libourne. Následuje časovka ze stejného města do Saint-Émilion na 30,8 km a pak je tu už korunovace vítěze na Champs-Élysées v Paříži. Kdo bude na podiu?

 

Oblouk v Paříži

 

 

Zdroj fotografie: www.letour.fr/en/