Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Je to tady. V sobotu startuje Tour de France

AKTUALIZOVÁNO Fanoušci cyklistiky se dočkali. V sobotu startuje slavná Tour de France. Po pandemii o necelé dva měsíce později, ale pojede se. Snad se také dojede do cíle. Adeptů je hodně, je tu Roglič, obhájce Bernal, domácí favorit Pinot. 20. září v Paříži budeme vědět, kdo se zapíše do historie. Jedou i naši. Kreuziger a Hirt. Zdeněk Štybar bohužel musel kvůli zranění kolene účast vzdát.

29.08.2020 / 7:20

Mapa TdF

 

Profil etap

Starát dáma má letos 3 470 km. Začíná se třemi etapami na jihu v Nice. První a třetí jsou klasifikovány jako rovinaté, ale jednoduché spurterské etapy to určitě nebudou. Protože v první jsou dvě a ve třetí čtyři vrchařské prémie. Druhá etapa pak má dva náročné vrcholy Col de la Colmaine a Col de la Turini, pak ale bude ještě 80 km do cíle...

 

Peter Sagan. Vyhraje bodovací soutěž?

 

 

Ve čtvrté etapě jsou v plánu čtyři vrchařské prémie nižších kategorií, ale závěr do 1800 m. Vrchaře čeká první opravdová bitva. Pátá etapa v Provence by pak mohla sedět se svým závěrem do kopce klasikářům nebo odolnějším spurterům. A v 6. pokračování zase vrchaři. Mount Aigoual a 20 km dlouhý kopec.

 

Stoupaní začně letos na Tour brzy...

 

Sedmý den by měl být pro sprintery, po 168 se končí v Lavaur. Pak je tu ale další horská etapa s HC stoupáním na Port de Balés (1 755 m) a pak ještě na Col de Peyresourde (1 569 m). Dévátá etapa před volným dnem by pak mohla únikářům, protože opět je tam pět vrchařských prémií, poslední jednička je 18 km před cílem.

profil 8. etapy

Po volném dnu přichází dvě rovinaté etapy 168,5 km do Il de Ré a 167,5 km do Poitiers. Následuje dlouhá 218 km a kopcovitá etapa do Sarrazu, na své by si měli přijít klasikáři. A následuje další horská bitva. Pět prémií a závěr v Puy Mary 1 589 km. 14. etapa míří do Lyonu, kopce tam budou, ale v závěru by se to mohlo sjet. A přichází klíčová etapa. Gran de la Colombirer. Letos se jel na Tour de la Ain i na Dauphiné. A na obou zářil Primož Roglič...a následuje volný den...

 

Hory

 

Po volném dni se pokračuje zostra. 16. i 17. etapa jdou opět do hor. V 17. se končí vy výšce 2 304 m ve sjezdařském centru v Méribelu. I další etapa má pět vrchařských prémií, jedničku i HC. Následuje klasikářská a 20. etapou je časovka 36,5 km, ale horská na Planinu krásných dívek. Až v 21. etapě do Paříže si přijdou na své opět sprinteři.

 

Rogla

 

Favorité

Letoší sezóna je opravdu atypická. Tour de la Ain i Dauphiné hodně napověděly i zastřely. Pokud by Roglič nepsadl, dalo by se říct, že je suverénní a je obrovským favoritem. Ale také neúčast Kruijswijka i jeho odstoupení z Dauphiné trochu jeho suverénnost brzdí. Navíc prosakují zprávy, že zranění bylo vážnější a dokonce je možné, že Tour nepojede. Navíc šéf Ineosu Brailsford reagoval na neformu Frooma s Thomasem a poslal místo nich na Tour Carapaze se Sivakovem k Bernalovi.

 

Ineos Grenadiers

 

Bernal sice s Rogličem prohrával, ale nějaký čas na doladění formy ještě měl. Dauphiné vyhrál Martínez, dobře vypadali i Pogačar, López, Pinot, Landa a Nairo Quintana.

Pak jsou tu Mollema, Adam Yates, Mas a Valverde, G. Martin, Porte, Cháves. Uvidíme co Bora, Buchmann i Schachmann po pádech na Dauphiné a Lombardii nakonec jedou, ale výpadek v tréninku asi taky bude znát...

 

Hvězdy TdF

 

Sprinteři letos tolik šancí mít nebudou. V závěrech by měli dominovat Ewan, S. Bennett, Nizzolo, Bol, Sagan, Trentin, Kristoff, Viviani, Greipel (10. start na TdF) a nesmíme zapomenout na Wouta van Aerta, který asi vyzve Sagana v boji o zelený dres.

 

Nizzolo mistrem Evropy

 

V klasikářských dojezdech tam bude bojovat i on s borci typu Alaphlippe, Valverde, Gilbert, van Avermaet, D. Martin, Stuyven, Pedersen, Colbrelli. Bohužel ve středu bylo oznámeno, že Zdeněk Štybar musel kvůli zranění kolene odříci start na Staré dámě...

V boji o puntíkatý dres by se mohli porvat Francouzi, Bardet, Barguil, Gaudu, Cosnefroy, dále je tu třeba Bask Bilbao v Bahrainu, pak Tatar Zakarin, Ital de Marchi, s naším Janem Hirtem v CCC, Kolumbijci Urán, Higuita či Brit Carthy u EF. Pak je tu únikář v Lottu de Gendt, a na etapu pojede i zkušený Roman Kreuziger v NTT.

V souboji o bílý dres (cyklisté narození po 1.1.1995 nebo, kteří dosáhli pětadvaceti roků v letošním roce) to zřejmě bude podobné jako o žlutý. Mohou jej nosit Bernal, Pogačar, Sivakov, Martínez, Higuita i Kämna.

 

 

 

Zdroj fotografie: https://www.letour.fr/en/