Závod roku v cyklistice se velmi rychle blíží. Už příští sobotu v Nizozemí odstartuje časovkou Tour de France. Kdo bude favoritem na dílčí a celkové umístění?
Na jezdce čeká ve 102. ročníku Tour de France celkem 21 etap a 3 360 závodních kilometrů v sedle. Ná své si přijdou špurtéři hlavně v úvodu, klasikáři, protože několik závodů má dojezd do vrchu jako na Ardenských klasikách, časovkáři mají šanci v úvodním prologu a týmové časovce a borci na celkové pořadí si užijí od 10. etapy, kdy je v závěrečných jedenácti etapách minimálně 9 s horským dojezdem nebo s hodně velkým kopcem v průběhu etapy.
Z favoritů o celkové pořadí se bude jednat na Staré dámě o velmi třaskavý souboj. Na první trojku je minimálně pět hlavních favoritů, mezi které lze počítat loňského vítěze Tour de France Vincenza Nibaliho z Astany, letošního vítěze Gira Alberta Contadora z Tinkoff-Saxo, kolumbijského vrchaře Naira Quintanu z Movistaru, Chrise Froome ze Sky a Francouze Thibauta Pinota z FDJ. Překvapit mohou ale další borci. Především Tejay Van Garderen z BMC, Romain Bardet z AG2R, Simon Yates z Orica GreendEdge, Joaquim Rodriguez z Kaťuši nebo Rui Costa z Lampre.
Borci na dojezdy v rovinatých koncovkách si užijí hlavně ve druhé, čtvrté, páté sedmé a 21. etapě do cíle TDF na Champs-Élysées, to už ale nebudou ve startovním poli zřejmě všichni spurtéři. Loni kraloval na Tour německý expres Marcel Kittel z Giant-Alpecin, letos však bojuje se zraněními a nakonec Tour nepojede. Nahradit jej může jeho stájový kolega John Degenkolb, který by navíc mohl uspět i v těch ne úplně rovinatých dojezdech, které také budou na pořadu dne. Hlavními protivníky Kittela budou Mark Cavendish z Etixx - Quick Step, a především letošní suverén rovinatých dojezdů a nejen jich, Nor Alexander Kristoff z Kaťuši. Hodně vepředu bude i Peter Sagan z Tinkoff-Saxo, který dokázal Cavendishe s Kristoffem zaskočit i na závodu Okolo Švýcarska, navíc pro něj platí to, co pro Degenkolba, že může přejet kopec a zaspurtovat i s klasikáři.
Pro klasikáře je nachystán dojezd na Mur de Huy ve třetí etapě, v osmé pak na Mur de Bretagne. Klasikářský profil může mít i 15. a 18. etapa, kde kopce nejsou tak náročné. Mezi favority na tyto dojezdy budou krom zmiňovaných Degenkolba se Saganem hlavně letošní suverén Ardenských klasik Alejandro Valverde z Movistaru, dále Daniel Martin z Cannondale Garmin, silné borce na tyto dojezdy bude mít Etixx pokud pojedou Kwiatkowski a Allaphilippe či náš Zdeněk Štybar. Vsazení má také Greg Van Avermaet z BMC, borci ze Sky Ian Stannard či Geraint Thomas, nebo Simon Gerrans z Orici.
Časovku si specialisti na boj s chronometrem užijí v první etapě, kde je na pořadu třináctikilometrový prolog a v deváté etapě, kterou je týmová časovka na 28. km. V těchto etapách lze sázet na Tonyho Martina z Etixx Quick Step, Toma Dumoulina z Giant-Alpecin, který se bude chtít ukázat na domácí trati v Utrechtu a na Okolo Švýcarska prokázal výbornou formu, když dvakrát zdolal v časovce domácího Fabiena Cancellaru z Trek Factory Racing.
České fanoušky zajímá také účast českých borců. Zatím je potvrzena nominace Jana Bárty v německé Boře. Čeká se, zda Tinkoff nasadí Romana Kreuzigera, Sky Leopolda Köngia a u Zdeňka Štybara je jeho účast hodně vázaná také na termín narození potomka.
HR