Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Kdo vítězil na Pekle severu v poslední dekádě?

Paříž-Roubaix se určitě nepojede v plánovaném termínu 12. dubna. Ale určitě je šance, že se letos tento naprosto výjimečný závod pojede. Připomeňme si posledních deset ročníků. Dvakrát byl blízko vítězství i náš Zdeněk Štybar, dvakrát druhý. A jak řekl v pátek pro ČT SPORT: "Dokud nevyhraju Paříž-Roubaix, tak neskončím..."

11.04.2020 / 8:41

Kostky na Paríž-Roubaix

 

Půjdeme  historií pozpátku. Loňský ročník máme ještě v paměti. Zdeněk Štybar vyhrál v Omloop i E3 a byli jsme hodně natěšení. Ale karta vyšla v DQS na Philippa Gilberta, která zvládl porazit na velodromu Němce Nilse Politta. Třetí byl Yves Lampaert, Zdeněk skončil na 8. místě.

ŠTYBY NA ČT SPORT

 

 

 

V roce 2018 se radovalo Slovensko. Peter Sagan se včas odpojil od skupiny favoritů, dojel únik a z něj s ním uvisel jen Sylvain Dillier. Na velodromu ale neměl na Petera šanci a Žilina se radovala...Štyby dojel na 9. pozici.

 

 

Ne, ne, ne...

 

V roce 2017 byl Zdeněk Štybar asi nejlbíže zatím. V pětici jezdců úniku měl za soupeře Van Avermaeta, Moscona, Langevelda a Stuyvena. Na velodromu začal Štyby spurt, už to vypadalo, že má kostku doma, ale Van Avermaet je silný a zkušený borce a na posledních metrech Zdeňka přespurtoval. Zklamání bylo obrovské....

 

2017 první poražený...

 

V roce 2016 se odehrál pohádkový příběh pro Australana Matta Haymana. Tento domestik Orica GreenEdge se udržel ve čtveřici s Boonenem, VanMarckem a Stannardem. A asi málokdo by tipoval právě Haymana, ale ten zvládl porazit i Boonena, který se sám vysílil dvěm neúspěšnými ataky tři a dva km před cílem, a radoval se z nečekaného vyvrcholení kariéry...Zdeněk Štybar byl 110. Jan Bárta 88.

 

Matt Hayman 2016

 

 

 

V roce 2015 Zdeněk Štybar v dresu mistra ČR přespurtoval sice van Avermaeta, ale už nestačil na Johna Degenkolba, který byl nejsilnější z šestice, ve které byli ještě kromě zmíněných i Keukeleire, Boom a Elmiger. Největší radost ale byla ve Frankfurtu u Degenkolbů, do Stříbra putovalo stříbro.

 

Degenkolb se radoval v roce 2015

 

Peklo severu...

 

 

V roce 2014 opět vítězil Quick Step, tehdy jako Omega Pharma. A všem vypálil včasným nástupem Niki Terpstra. Zdeněk Štybar byl ve skupině devíti pronásledovatelů na 5. místě. Jan Bárta skončil až v závěru na 131. pozici.

Spartakus

 

Rok před tím zvítězil v Roubaix švýcarský Spartakus Fabien Cancellara. Zdeněk Štybar dojel při své premiéře na Peklu severu se ztrátou 39 sekund na skvělém šestém místě. Škoda, že nevíme, jak by Štyby dopadl, nebýt kolize s fotoaparátém nepozorného diváka, po které vypadl z vedoucí skupiny. Možná v tomto ročníku byl Štyby nejblíže vítězství a připravila jej o něj cizí moc. Jan Barta dokončil závod na 95. místě.

 

 

 V roce 2012 završil svůj počet vítězství na Paříž-Roubaix Tom Boones (vyhrál ještě 2008, 2007 a 2005).

 

Boonen

 

V roce 2011 to bylo opět překvapivé vítězství. Asi nikdo nesázel před závodem na vysokého Belgičana Johanna van Summerena, ale ten překvapil všechny a Cancellara jej v závěru naháněl marně...Na startu byl po pár letech zase český závodník. Jan Bárta v dresu Team Netapp dojel do cíle 73. Sice s třínáctiminutovou ztrátou, ale dojel Roubaix...

Peklo severu

 

Náš přehled končíme v roce 2010, kdy opět zvítězil Švýcar Fabien Cancellara. Letos tedy musíme na Paříž-Roubaix čekat, snad se dočkáme, my i Štyby...!

 

Zdeněk Štybar

 

 

 

Palmares

Zdroj fotografie: https://www.paris-roubaix.fr/en/stage-1