Plno příběhů, vyrovnaný průběh, show a hattrick. Taková byla Tour de France, která napsala letos své 103. pokračování. Na Elysejských polích si už potřetí užíval triumfální dojezd Chris Froome, britský lídr týmu Sky. Kdo další se na Staré dámě obsadil do hlavní role?
Chris Froome, Peter Sagan, Mark Cavendish, Romain Bardet či Roman Kreuziger. A Alberto Contador, Nairo Quintana... Co jméno, to zajímavost.
Christopher Froome ukázal svou nebývalou všestrannost a zakusil toho na letošní Tour opravdu hodně. Překonal pády i zlomené kolo. Na legendární Mont Ventoux ujel konkurentům, ale za chvíli běžel bez kola, ztratil náskok i žlutý dres a poutal pozornost i mimo cyklistické kruhy. Rozhodčí kontroverzně vrátili britskému vrchaři čas a ten nakonec udržel žlutý dres celkem čtrnáct dní až do Paříže. Třetí vítězství vybojovala hlavní tvář týmu Sky zaslouženě, v kopcích si ostatní závodníci na celkovou klasifikaci na Frooma nepřišli, Froome ovládl i horskou časovku. Den před výšlapem na Mont Ventoux se Froome při zvlněné etapě do Montpellier ocitl v další nezvyklé situaci. Spurtoval o vítězství proti Peteru Saganovi. A porazit největšího bojovníka letošní Tour, to už bylo nad Britovy síly.
Peter Sagan předvedl takové kousky, že už komentátorům, novinářům a fanouškům docházely superlativy. Slovenský Tourminátor nastoupil do závodu v duhovém dresu mistra světa, hned druhý den se na tři etapy převlékl do nejcennějšího Maillot Jaune. Organizátoři Tour chtěli zdramatizovat soutěž o zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže, ale Sagan ukázal svou komplexnost, vydával se do úniků přes kopce a na čistokrevné spurtéry získaval v sprinterských prémiích náskok. A k tomu se přidaly tři etapové triumfy a soutěž byla jasnější než kdy dřív. Fenomén ze Žiliny prolomil prokletí druhých míst a odvezl si svůj pátý zelený dres v řadě. Navíc pomohl týmu Tinkoff k vítězství v boji o dres nejlepšího vrchaře pro Rafala Majku a zkušenému Romanu Kreuzigerovi k umístění TOP 10. Milionáři Olegu Tiňkovovi se muselo cyklistické prostředí po takové show těžko opouštět, Sagan si zřejmě vybojoval nejlukrativnější kontrakt z celého profesionálního pelotonu a zamíří do stáje Bora Argon 18.
Mark Cavendish také prožil speciální ročník Tour. Po slabších letech sklidil na největší cyklistické akci čtyři etapová vítězství, oblékl se do žlutého dresu a zaokruhlil sbírku výher na Tour de France na třicet. Do sedmnácté etapy letošního ročníku už britský jezdec stáje Dimension Data nenastoupil a do boje o sprinterské vítězství na Champs-Elyseés tentokrát nepromluvil. Jednatřicetiletý jezdec má totiž jinou prioritu, v dráhové cyklistice chce uspět také v Riu na olympijských hrách.
Oh oui !!!!!!!! Victoire de @romainbardet #TDF2016 ! Quel champion #ImmenseRomain pic.twitter.com/JrSrT6ezcw
— AG2R LA MONDIALE (@AG2RLAMONDIALEc) 22. července 2016
Romain Bardet až na poslední chvíli zvládl rozradostnit Francii. V devatenácté etapě si vedl skvěle ve sjezdu a z úniku nakonec v těžké horské etapě zvítězil, což byl první etapový úspěch francouzského jezdce na letošní etapě. Navíc se mladému vrchaři muší váhy podařilo přeskočit v celkovém pořadí i Naira Quintanu a pětadvacetiletý jezdec týmu AG2R vystoupal nakonec na stříbrný stupeň vítězů. Naopak kolumbijský vrchař se svým týmem Movistar mašinerii nebeských jezdců ze Sky nedokázal ohrozit, na konci závodu mluvil o neznámé alergii, kvůli které bylo jeho tělo oslabené. Z tohoto důvodu se rozhodl neúčastnit se olympiády a věnovat se léčbě.
Roman Kreuziger se trochu nečekaně dostal do čela stáje Tinkoff. Už v úvodních etapách španělský lídr ruského mančaftu Alberto Contador dvakrát spadl a v deváté etapě nemohl dál pokračovat. Boj o dobré umístění v celkovém pořadí převzal Roman Kreuziger, který v předchozích dnech ukazoval slibnou formu. Zároveň se objevovaly zprávy o neshodách uvnitř stáje a problémech při komunikaci a pomoci Contadorovi. Nakonec se do bitvy o první desítku vydal „Křížák“ spíše bez pomoci domestiků stáje, jejíž konec byl už oznámen a jezdci si hledali nová působiště. A prioritou zřejmě byl také zelený a puntíkatý dres. V čelních skupinách náročných etap se tak pohyboval spíše sám, skvělou pomoc mu ale poskytl ve dvacáté etapě Peter Sagan a Romanovi se nakonec podařilo splnit cíl. V dramatickém předposledním závodním dni získal Kreuziger v úniku čas a posunul se na konečnou desátou příčku.