105. ročník Giro d'Italia začíná v Maďarsku a zahrnuje 51 000 metrů převýšení plus dvě časovky, které ale v celku mají jen 26,3 km. Jsou tu legendární vrcholy. Etna, Passo Pordoi, Marmolada, Blockahus, Kolovrat, Santa Cristina, Mortirolo.
Letošní Giro začne 6. května v Budapešti a o celé tři týdny později skončí 29. května na domácí půdě ve Veroně. Trať Giro d'Italia v roce 2022 má v plánu 3 410,3 kilometrů s celkem 51 000 metry stoupání během tří týdnů závodu. Pojedou se jen dvě časovky, 2. etapa v Budapešti a 21. etapa ve Veroně, v celkové délce 26,3 km.
Díky mixu rovinatých, kopcovitých a horských etap si pořadatelé RCS Sport naplánovali klíčové horské etapy na třetí týden, včetně horských vrcholů v 16. a 17. etapě a pak na závěrečný víkend v Dolomitech.
První týden začíná v Maďarsku třemi etapami, první časovka na 9,2 km vložená mezi dva dny rovinatých etap. Ve 4. etapě přijde první horská výzva s vrcholem na Etně.
Po dalším dni na Sicílii se závod přesune na sever podél Tyrhénského pobřeží, jehož součástí je i cíl na vrcholu Blockhausu v 9. etapě.
Druhý týden nabízí řadu kopcovitých etap. Horská 15. etapa v Alpách přivádí týden s výstupy na vrcholy 1. kategorie. Kopce Le Fleurs a Verrogne před cílem na vrcholu v cílovém Cogne v národním parku Gran Paradiso. Po třetím dni odpočinku začíná poslední týden jedním z nejtěžších dnů Gira.
16. etapa nabízí 5 540 metrů stoupání se třemi náročnými vrcholy první kategorie, které vedou přes Mortirolo do „Montagna Pantani“ přes Santa Cristinu. Další horský den je v plánu v 17. etapě.
Pak dostanou šanci sprinteři v etapě do Trevisa. 19. etapa má zase tři těžké kopce, předposledním je slovinský Kolovrat. a je tu finále. 20. etapa míjí Cima Coppi, nejvyšší bod závodu na Passo Pordoi s 2 239 metry, po němž následuje vrchol na Marmoladě ve 2 052 metrech.
Časovka na 17,1 km ve Veroně pak může v neděli 29.5. rozhodnout o celkovém vítězi 105. ročníku Giro d´Italia.